Sprawdziliśmy, jak działa 65 kamer monitoringu miejskiego

Obecnie wszystkie z 65 kamer monitoringu miejskiego są czynne. 12 urządzeń ma jednak - jak to określono - "dysfunkcję w płynności funkcjonowania"

Monitoring na Placu Wolności już w pełni sprawny

Straż Miejska zapewnia, że kamery na Placu Wolności są już naprawione. Były nieczynne jedynie w dniach 8 i 9 marca. Ich awarię spowodowały niekorzystne warunki atmosferyczne.

W dniu 8 marca, kiedy na Placu Wolności doszło do bójki pomiędzy dwoma kobietami, zdaniem Straży Miejskiej silne wiatry rozstroiły anteny kierunkowe, co spowodowało utratę przesyłu i w konsekwencji brak wizji. Awaria została usunięta.

- Zgłaszane dysfunkcje w pracy elementów systemu są usuwane bez zbędnej zwłoki – zapewnia Piotr Siębida, przedstawiciel włocławskiej Straży Miejskiej. Naprawami zajmuje się tym firma z Gliwic.

Również kamery na ul. Ptasiej są już czynne. - Wykazują jedynie dysfunkcje w płynności funkcjonowania, które będą usunięte w czasie najbliżej wizyty serwisowej, czyli w dniach od 20 do 22.03.2019 roku – poinformował Siębida.

 

Pięta achillesowa systemu

- Najsłabszą cechą monitoringu jest przesył sygnału w paśmie niekomercyjnym, co czyni go podatnym na zakłócenia emitowane przez, niewystępujące w takiej skali, w chwili jego projektowania (8 lat temu!), źródła emisji radiowych. Ponadto „ekstremalne” zjawiska pogodowe (intensywne opady, silne wiatry, burze) wpływają negatywnie na stabilność elementów systemu – dodaje Piotr Siębida. Straż Miejska testuje obecnie system hybrydowy, radiowo-światłowodowy.

11 operatorów

Na monitoringu we Włocławku zatrudnionych jest 11 operatorów, którzy pracują w systemie ciągłym, trzyzmianowym. W centrum monitoringu są dwa stanowiska obserwacji. Podgląd wizji ma również dyżurny Straży Miejskiej oraz Policja.

Blisko 300 ujawnionych zdarzeń w tym roku

W tym roku operatorzy monitoringu ujawnili 272 zdarzenia. Najczęściej były to wykroczenia przeciwko obyczajności publicznej (załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym, spanie i leżenie pod wpływem alkoholu w miejscach publicznych) oraz przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu (10 zdarzeń). Ujawniono również 5 bójek. Operatorzy zgłaszali także wykroczenia drogowe - 46 zgłoszeń. (AK)