Ścieki w rzece Zgłowiączce – znamy przyczynę zanieczyszczenia…

Znamy przyczynę wycieku z kanalizacji przy rzece Zgłowiączce. Problem nagłośnił internauta, który zamieścił nagranie na Facebookowej Grupie "Włocławek i Okolice". Udało nam się pozyskać ustalenia z włocławskiej Straży Miejskiej oraz MPWiK

Obydwie instytucje podjęły natychmiastowe działania sprawdzające. Udało się ustalić, że jest to awaria kanalizacji będącej w dyspozycji Kurii Diecezjalnej. Nasza redakcja skontaktowała się z kurią. Jak nas poinformował ks. Lesław Witczak - ekonom diecezjalny - po przeprowadzeniu wizji lokalnej stwierdzono, że przyłącze z którego nastąpił wyciek ścieków, pochodzi z budynku Gdańska 8

- Jest to najstarszy budynek mieszkalny we Włocławku (rok budowy 1659 r.) i jest własnością Diecezji Włocławskiej. Obecnie jest poddawany gruntownemu remontowi – informuje ks. Lesław Witczak.

  Z kuchni Caritas -u

Do tego przyłącza kanalizacyjnego podłączona jest kanalizacja ściekowa z posesji Gdańska 6, gdzie mieści się jadłodajnia i kuchnia dla osób biednych i bezdomnych. Codziennie CARITAS wydaje tam ok. 150 obiadów. Ścieki pochodzą właśnie z kuchni Caritas -u.

- W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję, aby wstrzymać odprowadzanie ścieków do tej kanalizacji, do czasu wybudowania nowego przyłącza kanalizacyjnego, które zostanie wpięte w kolektor znajdujący się w ulicy Gdańskiej – zapewnił ks. Witczak.

Planowany czas zakończenia remontu przewidywany jest na grudzień 2019 roku. Ksiądz ekonom ma jednak nadzieję, że przyłącze zostanie wykonane znacznie wcześniej.

(AK)