– Czas aby bohaterowie, którzy bronili naszego kraju, zostali godnie uhonorowani

Wczoraj minęło 80 lat od sowieckiej agresji na Polskę. Oprócz oficjalnych ceremonii, które odbyły się przy pomniku Armii Krajowej, miały też miejsce mniej formalne obchody przy okazji tej tragicznej rocznicy. 

Wiązanka kwiatów i ważna deklaracja...

Leśne wzgórze we wsi Łęg Witoszyn pod Włocławkiem. Samotną mogiłę ośmiu bohaterów poległych w starciu z czerwonoarmistami odwiedziła Anna Gembicka — podsekretarz stanu w rządzie Mateusza Morawieckiego. Młoda wiceminister złożyła wiązankę kwiatów u stóp poległych żołnierzy, a następnie-w obecności małej grupy społeczników-zadeklarowała wsparcie w działaniach na rzecz godnego upamiętnienia poległych obrońców Wisły.


Mogiła żołnierzy Obrońców Wisły 1920 roku powinna być w należyty sposób upamiętniona, dlatego w najbliższym czasie podejmę działania aby tak się stało. Wraz z mieszkańcami Włocławka i okolic, którzy od dłuższego czasu walczą o zainteresowanie tym miejscem pamięci, powołamy stowarzyszenie, które pozyska środki zewnętrzne na przygotowanie projektu i jego realizację. Czas aby bohaterowie, którzy bronili naszego kraju przed zalewem komunizmu, zostali godnie uhonorowani. Przyszłoroczna okrągła rocznica to dobry moment, żeby tego dokonać i jestem pewna, że wspólnie to zrobimy.

Szerzej na temat grobu poległych żołnierzy pisaliśmy w artykule: Mogiła ośmiu żołnierzy – zapomniany symbol bohaterskiej śmierci ''