Dom u zbiegu ulic Cyganki i Brzeskiej

XIX wieczny zabytek...

W 1878 roku młody przedsiębiorca Ludwik Bauer otworzył w tym obiekcie małą fabryczkę. Ten niespełna 27 letni człowiek zainwestował  swój kapitał w 'rektyfikację spirytusu. dystylarnię wódek oraz octownię'.  W związku z wprowadzeniem przez rosyjskiego zaborcę monopolu spirytusowego w 1897 roku firma z Cyganki/Brzeskiej przebranżawia działalność na produkcję wódek słodkich. Od 1926 roku Destylarnia Parowa oraz Fabryka wód gazowanych prowadzona była przez Eryka Bauera.

W budynku narożnym znajdowało się mieszkanie właściciela, natomiast na górze mieszkanie sześciopokojowe pod wynajem - podobnie zresztą jak mieszkania na dole obiektu.

Po II wojnie obiekt zajęła Powszechna Spółdzielnia Spożywców, która urządziła w tym miejscu magiel parowy. Z czasem część pomieszczeń wykorzystano na cele mieszkaniowe, a część na przychodnię lekarską oraz świetlicę "Społem".

Od 1997 roku w budynku rozpoczęła działalność artystyczną amatorska grupa teatralna "Teatr Nasz".

Obecny stan budynku jest w bardzo złym stanie. Odrapane elewacje, sypiące się tynki to smutna rzeczywistość tego fragmentu włocławskiej historii... Pozostaje mieć nadzieję, że władze miasta podejmą skuteczne działania, które ocalą ten wartościowy zabytek.