Dawne dzieje Starego Rynku – kącik historyczny

Stary Rynek to jedno z najstarszych miejsc Włocławka. Choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale w dawnych czasach włocławski Stary Rynek był miejscem tętniącym życiem. Przez długie stulecia odbywały się tu targi, które ściągały tłumy ludzi z miasta i okolic.

 

XIX wiek...

Początek XIX wieku to czas, kiedy władze zaczęły wpływać na uporządkowanie Starego Rynku. W pierwszej kolejności starano się wprowadzić ład w rozkładzie straganów. Panujący dotychczas rozgardiasz zastępowano takim ułożeniem stoisk, żeby odpowiadały rodzajowi oferowanego towaru. Zadbano również o odpowiednie udrożnienie wjazdu i wyjazdu z targowiska.  W 1818 roku stwierdzono, że "stoiące budy koło Ratusza kupców cząstkowych iako też rzeźnicze i piekarskie, czynią niezmiernie fatalny widok w ozdobie Miasta..." W 1823 roku wprowadzono jatki rzeźnicze.

W 1824 roku, mimo rozporządzenia dotyczącego zamieszkania Żydów w jednym wyznaczonym rewirze, w dalszym ciągu istniały budy, w których utrzymywali oni handel. Stąd też władze postanowiły - w drodze administracyjnej - rozebrać owe budy.

W 1825 roku narodził się projekt przeniesienia targowiska na Nowy Rynek (obecny plac Wolności). Koncepcja władz wzbudziła zdecydowany opór. Kupcy obawiali się, że zmiana miejsca pociągnie znaczny spadek sprzedaży. Strony osiągnęły kompromis. Na Starym Rynku pozostawiono handel drobnym wiktuałom mieszczącym się na straganach, a na Nowy Rynek przeniesiono sprzedaż towarów dowożonych ogromnymi furami.

Dwudziestolecie międzywojenne

Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości w Radzie Miasta odżył pomysł całkowitego przeniesienia handlu na Nowy Rynek. I tym razem nie obyło się bez protestów. Stanęło na tym, że targowisko mogło działać, ale wyłącznie do godziny 14-ej.

Okupacja

W czasie wojny Niemcy wyburzyli północną pierzeję Starego Rynku oraz dokonali rozbiórki budynków na placu kościelnym. Tym sposobem - w roku 1943 - historyczne targowisko zmieniło się w sporych rozmiarów skwer miejski.